Την κοπή δένδρων που υπέστησαν σημαντικές φθορές από την πρόσφατη πυρκαγιά, ξεκίνησε η Περιφέρεια Θεσσαλίας, επί της Ε.Ο. Πτελεού – Παραλίας Αλμυρού, στο ρεύμα προς Αλμυρό.
Η κατάσταση των καμένων δένδρων ήταν τέτοια που εγκυμονούσε κινδύνους τόσο για τους διερχόμενους οδηγούς, όσο και για τους κατοίκους της περιοχής και για αυτό αποφασίστηκε άμεσα η κοπή τους, σε συνεργασία φυσικά με τις αρμόδιες υπηρεσίες που είναι το Δασαρχείο και η Ελληνική Αστυνομία.
Μετά την πυρκαγιά στο εν λόγω σημείο οι κορμοί των δένδρων είχαν πάρει επικίνδυνη κλίση και ήταν πολύ πιθανή η πτώση τους, ενώ ταυτόχρονα αποτελούν και επικίνδυνη καύσιμη ύλη σε περίπτωση πρόκλησης νέας πυρκαγιάς.
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/08/IMG-0ef669244bd974dc2da891ca50e3ad47-V-1-768x1024.jpg)
Ακολουθήστε το myvolos.net στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.
![Youtube](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/02/1384060.png)