Σε ειδική εκδήλωση μπροστά από το Λιμεναρχείο του Βόλου η Περιφέρεια Θεσσαλίας τίμησε το Κοινωφελές Ίδρυμα Αθανάσιος Κ. Λασκαρίδης για την εξάμηνη δράση του σκάφους “Typhoon Project”.
H ομάδα του «ΤΥΦΩΝΑ” για έξι μήνες πραγματοποίησε επιχειρήσεις για τον καθαρισμό των ακτών της Μαγνησίας που είχαν επιβαρυνθεί σημαντικά μετά τις πλημμύρες.
Η εκδήλωση για την απόδοση τιμής έγινε παρουσία του Περιφερειάρχη Θεσσαλίας κ. Δημήτρη Κουρέτα ο οποίος ευχαρίστησε τα μέλη του πληρώματος και εξήρε το σημαντικό τους έργο στην απορρύπανση και αποκατάσταση των ακτών της περιοχής.
Το ίδρυμα εκπροσώπησε η πρόεδρος κ. Εύη Λαζού -Λασκαρίδη .
Παρόντες στην εκδήλωση ήταν επίσης ο Μητροπολίτης Δημητριάδος και Αλμυρού κ. Ιγνάτιος, η Υφυπουργός Παιδείας Θρησκευμάτων & Αθλητισμού Ζέτα Μακρή, ο Βουλευτής Χρήστος Μπουκώρος, η Αντιπεριφερειάρχης Μαγνησίας & Σποράδων Άννα -Μαρία Παπαδημητρίου, οι Δήμαρχοι Βόλου, Αλμυρού και Ζαγοράς-Μουρεσίου Αχιλλέας Μπέος, Δ. Εσερίδης , Κωνσταντίνος Καραγεωργίου, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας Χαράλαμπος Μπιλλίνης , ο Αρχιπλοίαρχος Δημήτρης Τσίκλος και ο Ταξίαρχος Χρήστος Σπανίδης. Παρόντες επίσης ο Αστυνομικός Διευθυντής Μαγνησίας Γεώργιος Ντιζές και ο Διευθύνων Σύμβουλος του ΟΛΒ Σωκράτης Αναγνώστου.
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_cfdd0ae2-ea2f-4dee-b138-c5eeba705843-1024x768.jpg)
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_a436d395-bfb5-4d02-941a-b90e50a40fc2-1024x682.jpg)
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_6f937665-02ef-475e-ba4e-663739a57e3b-1024x768.jpg)
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_61a5217f-b4a6-4bd2-a2dc-99e0565e0be2-1024x768.jpg)
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2024/04/Messenger_creation_2f8cfdea-5cd3-43d6-bc92-447ea7315c8d-1024x768.jpg)
Ακολουθήστε το myvolos.net στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.
![Youtube](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/02/1384060.png)