Μια παράδοση που ξεκίνησε πριν από πάρα πολλές δεκαετίες και συνεχίζεται ανελλιπώς κάθε χρόνο, είναι η Πρωτοχρονιάτικη γιορτή και η κοπή της βασιλόπιτας που γίνεται στις Πλάκες Γορίτσας Βόλου, στην παραλία από τον Σύλλογο των Χειμερινών Κολυμβητών Βόλου ο “Ιάσων”.
Ανεξαρτήτως καιρού δεκάδες κολυμβητές, οι οικογένειές τους και φίλοι δίνουν πάντα το παρόν. Μάλιστα για φέτος, η πρώτη μέρα του 2024 ήταν ευνοϊκή και για τους αρχάριους, καθώς η ζέστη και ο ήλιος συνόδευσαν την εκδήλωση.
Ακριβώς στις 12.00 το μεσημέρι οι κολυμβητές έψαλαν τα κάλαντα, αντάλλαξαν ευχές, και βούτηξαν στη θάλασσα.
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2024/01/4.jpg)
Ο πρόεδρος του συλλόγου κ. Βλάσης Παχιός ευχήθηκε στους παρευρισκόμενους Καλή Χρονιά, και τόνισε τα οφέλη της χειμερινής κολύμβησης. 4 τυχεροί της κλήρωσης, κέρδισαν διάφορα δώρα. Η παραδοσιακή σαγκριά και οι ξηροί καρποί προσφέρθηκαν επίσης εκτός της βασιλόπιτας.
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2024/01/3.jpg)
Τα μέλη του συλλόγου εξέφρασαν την ικανοποίησή τους, καθώς η συμβολική συνδρομή τους ως μέλη, όχι μόνο προσφέρει όμορφες εκδηλώσεις όπως η σημερινή, αλλά βελτιώνει κάθε χρόνο με έργα την παραλία, και ενισχύει ιδρύματα της περιοχής μας. Για φέτος ο Σύλλογος Χειμερινών Κολυμβητών Βόλου ο “Ιάσων” προσέφερε ένα συμβολικό ποσό στο Γηροκομείο Βόλου.
Καλή Χρονιά!
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2024/01/2-1.jpg)
Ακολουθήστε το myvolos.net στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.
![Youtube](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/02/1384060.png)