Την προσεχή Κυριακή 2 Απριλίου και ώρα 12.30 μ.μ. θα πραγματοποιηθεί η τελετή παράδοσης του κτηρίου που βρίσκεται στη Νέα Ιωνία, στην οδό Χρ. Λούλη 68, από την Περιφέρεια Θεσσαλίας στην Πολιτιστική Εστία Μικρασιατών Νέας Ιωνίας Μαγνησίας ΄΄ΙΩΝΕΣ΄΄.
Το κτήριο κατασκευάστηκε εξ ολοκλήρου από την Περιφέρεια Θεσσαλίας σε οικόπεδο ιδιοκτησίας της Εστίας ΄΄ΙΩΝΕΣ΄΄ και θα λειτουργήσει ως Κέντρο Μικρασιατικού Πολιτισμού.
Την παράδοση θα κάνει ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κώστας Αγοραστός και Αγιασμό θα τελέσει ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δημητριάδος και Αλμυρού κ.Ιγνάτιος. Τα εγκαίνια θα τελεστούν το Σάββατο 24 Ιουνίου από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Κωνσταντινουπόλεως καθώς ο Παναγιώτατος θα παραστεί στις εκδηλώσεις της Ναυτικής Εβδομάδας που διοργανώνει η “Μαγνήτων Κιβωτός, για τη Διάσωση του Πολιτιστικού Αποθέματος’’.
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/03/εστια-510x1024.jpg)
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/03/εστια2-519x1024.jpg)
Ακολουθήστε το myvolos.net στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.
![Youtube](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/02/1384060.png)