Μεγάλες διαφορές στους χρόνους ψηφοφορίας, σε σύγκριση με τις βουλευτικές εκλογές του Ιουνίου (λίστα), καταγράφονται σήμερα στις διπλές αυτοδιοικητικές εκλογές για Περιφέρεια και Δήμο.
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/10/EKLOGES_TOPIKES2023_VOLOS-1024x671.jpeg)
Στα 357 Εκλογικά Τμήματα της Μαγνησίας, η ψηφοφορία διεξάγεται από τις 7 π.μ. χωρίς προβλήματα στην στελέχωση των εφορευτικών επιτροπών με τη διαδικασία να απαιτεί μεγαλύτερους χρόνους στο παραβάν καθώς οι ψηφοφόροι στον Δήμο Βόλου για παράδειγμα έχουν δικαίωμα να επιλέξουν μέχρι 4 υποψηφιότητες για το Δημοτικό Συμβούλιο και μέχρι 2 υποψηφιότητες για το Τοπικό Συμβούλιο, από ένα ενιαίο ψηφοδέλτιο περίπου ενός μέτρου με δεκάδες υποψηφιότητες.
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/10/EKLOGES_TOPIKES2023_VOLOS4-1024x727.jpeg)
Η αναζήτηση των εκλεκτών υποψηφίων, η σταυροδοσία, το δίπλωμα του μεγάλου ψηφοδελτίου και η τοποθέτηση στον φάκελο, είναι το πρώτο μέρος της διαδικασίας καθώς στη συνέχεια ακολουθεί η ψηφοφορία για την Περιφέρεια Θεσσαλίας με μικρότερο ψηφοδέλτιο και μέχρι 3 σταυρούς.
Λευκοί φάκελοι για τους Δήμους, γαλάζιοι για την Περιφέρεια, τοποθετούνται σε διακριτές κάλπες μέχρι τις 7 μ.μ. οπότε λήγει η ψηφοφορία.
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/10/EKLOGES_TOPIKES2023_VOLOS1.jpeg)
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/10/EKLOGES_TOPIKES2023_VOLOS3-1024x631.jpeg)
![](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/10/AU_L4MD3-1024x768.jpeg)
Ακολουθήστε το myvolos.net στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.
![Youtube](https://myvolos.net/wp-content/uploads/2023/02/1384060.png)