Μίλαν-Τζένοα 3-1: Mετά κόπων και βασάνων στα προημιτελικά

Πρίν από 5 μήνες

Πάτα για να ακούσεις το άρθρο Πάτα για να ακούσεις το άρθρο

Για τρίτη σερί σεζόν στο Coppa Italia, η Μίλαν καταφέρνει να πάρει την πρόκριση μετά από τα 90 λεπτά αγώνα. Απέναντι στη Τζένοα που προηγήθηκε 1-0, χρειάστηκε τον έξτρα χρόνο της παράτασης για να κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Σεφτσένκο.

Η Μίλαν μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, προσπαθώντας να αιφνιδιάσει την ομάδα του Αντρέι Σεφτσένκο και είχε δοκάρι με κεφαλιά του Κρούνιτς μετά από κόρνερ του Ρέμπιτς στο 4ο λεπτό και χαμένη ευκαιρία στο 12ο λεπτό με τον Μεσίας. Η Τζένοα προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με ωραία κεφαλιά του Όστιγκαρντ και απο εκείνο το σημείο οι "γκριφόνε” έλεγξαν τον ρυθμό και δεν απειλήθηκαν καθόλου, αντιθέτως απείλησαν για το 0-2 στο 41ο λεπτό με κοντινό πλασέ του Πορτανόβα που πέρασε έξω από το δεξί δοκάρι του Μενιάν.

Η ισοφάριση για τους "ροσονέρι” ήρθε στο 71ο λεπτό με εκπληκτική κεφαλιά του Ολιβιέ Ζιρού, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί δύο από τις αλλαγές του Στέφανο Πιόλι, ο Λεάο στο 102΄και ο Σαλεμάκερς στο 112΄ μετά από τη δεύτερη ασίστ του Ερναντές, έγραψαν το τελικό 3-1.

Πηγή: novasports.gr

Τελικός κυπέλλου Ελλάδας: Επεισόδια στις εξέδρες και χρήση χημικών [εικόνες, βίντεο] 2022-5-21 07:53:25 PM
Τελικός κυπέλλου Ελλάδας: Επεισόδια στις εξέδρες και χρήση χημικών [εικόνες, βίντεο] Ένταση στο ΟΑΚΑ με τους οπαδούς του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ. Η αστυνομία προχώρησε σε περιορισμένη χρήση χημικών....
Ώρα Κυπέλλου Ελλάδος: Φινάλε στη σεζόν με τον τελικό Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ σήμερα στο ΟΑΚΑ 2022-5-21 11:08:48 AM
Ώρα Κυπέλλου Ελλάδος: Φινάλε στη σεζόν με τον τελικό Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ σήμερα στο ΟΑΚΑ Η φετινή αγωνιστική σεζόν στην Ελλάδα ολοκληρώνεται με τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο ΟΑΚΑ, ανάμεσα στον Παναθηναϊκό...